Новости
Прииде Володька-гетман в Рим к папе на челобитие…

Лета 7531-го маия месяца, егда прииде Володька-гетман в Рим к папе на челобитие, то привезе с собою папе икону в дар. Токмо не икона честная есть сие, ино парсуна прескверная да поругание: держит же Богородица в руцех своих не Христа-младенца, ино естество черное неведомое.
Рече же Володька-гетман, что де образ сей помятует о детях малых, коих якобы рати русския истребиша. Токмо же не можливо на иконех тако детей писати, ибо чернаго образа пишется диявол да антихрист.
И сиею же парсуною показа Володька-шут естество свое диявольское. Оный бо сам есть не то безбожник окаянный, не то веры иудейския, а для сиих же Исус несть Христос, но чают явления антихристова.
А во прошлыя же лета папы римския за парсуны таковыя диявольския вогню подвергаху, яко еретиков да чернокнижников.
Карта Cбербанка: 2202 2062 6781 2241
ЮMoney (Яндекс-Деньги): 410012614780266